Co by vás mohlo zaujmout

Šedý skot - Szürke

 

Je to plemeno velice staré, v oblasti původní, v minulosti ceněné jako plemeno pracovní a masné. Od konce 19. století se však jeho stavy snižují a v současnosti se chová pouze jako součást kulturního dědictví a genetických rezerv.

Skot tohoto plemene je nenáročný, dlouhověký a odolný proti nemocem, je značně vytrvalý a je proto vynikajícím pracovním plemenem. Krávy jsou plodné a snadno se telí, telata rychle rostou, ale pohlavně dospívají pozdě. Roční mléčná užitkovost dosahuje asi 2000 l mléka.

V současnosti je v Maďarsku drženo 1100 krav tohoto skotu.

Mangalica
Mangalicaprasátko
Selátko

Prasátko Mangalica

 

Mangalica je plemeno prasátek vyznačující se dlouhou vlnitou srstí plavé až černé barvy, která mu umožňuje pást se venku i v tuhé zimě - tím dosahuje přirozeného přírůstku sádla, jež obsahuje velké množství tzv. dobrého cholesterolu. Tradiční maďarské speciality jako uherák nebo čabajka by se podle originální receptury, měly vyrábět právě z masa mangalice. Po druhé světové válce pěstování plemene upadlo, protože má vysoké nároky na stravu a ve vrhu bývá maximálně osm selátek. V poslední době je však maso vyhledáváno labužníky pro svoji šťavnatost. Maďarsko ročně vyprodukuje 60 000 kusů mangalice.

racka
stádo racků
racek ve stáji

Hortobágyská racka

 

Toto zajímavé plemeno, které se nikde jinde na světě nevyskytuje, se rozšířilo především v okolí Debrecénu, v Hortobágy a na Malokumánské pustě ( Kiskunság ). Odpradávna symbolizuje maďarské národní uvědomění a proto má dodnes mnoho menších chovatelů ve svém stádě ovcí několik kusů racky.

 

Kdysy byl jejich chov nerozlučně spjatý s požadavky pastýřů ( " suba " - těžký kožešinový kabát až na zem,

" guba " - tkaný kabát pro chudší lidi, " cifraszür " - bohatě vyšívaný plstěný kabát obvykle přehozeny přes ramena. )

 

Plemeno maďarské cápové ovce dobře snáší nepříznivé klimatické podmínky, je temperamentní a má hrdou chůzi. Charakteristickým znakem jsou vzpřímené, spirálovitě stočené rohy ( vývrtka ), které mají jak ovce tak berani.

 

facebook
google
twitter

Palackého 55

Brno - Královo Pole

sipka

Pondělí - pátek 09:00-18:00

Sobota 09:00-12:00

 

Neděle zavřeno

Pekařská 22

Brno - střed

sipka

Pondělí 12:00-18:00

Úterý - pátek 09:00-18:00

Sobota - neděle zavřeno